بازار خرید و فروش مواد شوینده
خانه / شامپو / هر آنچه که لازم است درباره ی شامپو بدانید

هر آنچه که لازم است درباره ی شامپو بدانید

کلمه ی شامپو از واژه هندی (Champana) گرفته شده که معنای آن ماساژ دادن است.در گذشته مردم برای شستشوی موی خود از مواد طبیعی از قبلی سدر و کتیرا و چوبک یا مواد معدنی مثل خاکهای سیلیسی استفاده می کردند.بعد از مدتی از صابون برای شستشوی مو ها استفده می شد تا اینکه مواد شوینده مدرن تری وارد بازار شدند که ترکیبات آن بصورت مصنوعی ساخته میشدند .از ترکیبات ملایم تر این مواد شوینده ،شامپو ها بوجود آمدند.در حال حاضر هنوز آدم هایی وجود دارند که برای شستشوی موی خود از صابون استفاده می کنند در حالی که صابون بدلیل خاصیت قلیایی بالایی که دارد مشکلاتی را برای مو ایجاد می کنند.خاصیت اصلی شامپو ،تمیز کردن مو و پوست سر و تمیز کردن مو از آلودگی ها و چربی ها می باشد.شامپو را می توان یک نوع ماده تمیز کننده دانست .باید در یک مایع مثل آب حل شود تا کف کند و بتواند آلودگی و چربی ها را از روی مو بشورد.کف شامپو چند دقیقه روی مو ها باقی می ماند و سپس آن را می شوریم.

 • در حال حاضر همه ی شامپو ها ،خاصیت تمیز کنندگی دارند و تمایزشان در تاثیری است که روی زیبایی و خوش حالتی مو ها می گذارند.
 • شامپو ها می توانند تاثیراتی مانند درخشنده کردن مو ،نرم کردن مو ها،قابلیت فرم دادن به مو ،انبوه نشان دادن مو ها و سهولت شانه خوری برای مو ها داشته باشند بدین وسیله باعث زیبایی مو می شوند.
 • در گذشته مردم از ترکیباتی نظیر رزماری،زرده تخم مرغ،چای سیاه،عصاره نیشکر و سرکه و آب برای شستشوی موهای خود استفاده می کردند.

شامپو

شامپو چه کاری بر روی مو انجام می دهد؟

مو های شما خیلی کثیف نمی شوند با این وجود ممکن است کدر و چرب شوند .علت این چربی به این خاط است که پوست ماده ای از خود ترشح می کند که مو ها و فولیکول های مو را می پوشاند .این ماده سبوم نام دارد .سبوم ،لایه بیرونی ساقه مو را پوشانده و آن را براق می کند.با وجود چنین خاصیتی ،باعث می شود که مو ها کثیف و چرب به نظر برسد.در واقع تجمع پیدا کردن این ماده باعث می شود ساقه مو ها به هم چسبیده و موها چرب و کدر شوند.همچنین به خاطر سبوم ،گرد و خاک و ذرات ریز به راحتی به مو می چسبد .سبوم آب گریز است و آب خالی نمی تواند باعث شسته شدن آن شود.

 • شامپو ها دارای مواد پاک کننده ای هستند (شبیه موادی که برای لباسشوی یا ظرفشویی استفاده می شوند).این مواد می تواند کشش سطحی آب را کاهش دهد و کمک می کند تا آب با مواد چربی و کثافت وصل شود.قسمتی از این مواد آب گریزند و به راحتی می تواند با سبوم روی مو و یا هر نوع چربی دیگر متصل شوند ،قسمت دیگری از این مواد آب دوست اند بنابراین زمانی که مو ها را با آب می شویید ماده پاک کننده به آب متصل شده و چربی ها و مواد دیگر را با خود همراه می کند.
 • اگر شامپویی که قبلا استفاده می کردید دیگر به مو هایتان جواب نمی دهد به این خاطر است که بافت مو ها با تغییر فصل تغییر می کند.
 • اگر با صابون یا مایع دستشویی موی خود را میشویید باید به این نکته توجه کنید که ماده پاک کننده درون آن ها کوتیکول مو را در معرض آسیب قرار می دهد.علت این عمل این است که سبوم مو را با خود می شوید اما استفاده از شامپو باعث جایگزینی لایه محافظتی بجای سبوم بر روی ساقه مو می شود.

علت تنوع شامپو ها در بازار چیست؟

اگر به یک فروشگاه سر بزنید با تنوعی از شامپو ها با برند ها و قیمت های  مختلف برخورد می کنید.علت این تنوع را می توان بخاطر تفاوت در ترکیبات آنها دانست. ترکیب تمامی شامپو ها تا حدودی شبیه به هم است .در این ترکیب ،سدیم لوریل اتر سولفات و تری اتانول آمین لورین سولفات وجود دارد.بنابراین کارکرد اکثر شامپو ها شبیه به هم است بغیر از برخی از آنها که برای اهداف خاصی ساخته می شوند. نکته جالب این است که پزشکان مختلف در این مورد که شامپو در ریزش مو یا کاهش ریزش مو و یا پیشگیری از ریزش مو هیچ تاثیری ندارد اتفاق نظر دارند و رنگ های مختلف شامپو ،طرح های ظرف آن،عطر های مختلفی که در شامپو استفاده می شود صرفا برای جذاب نشان دادن محصول در چشم مشتری است و ربطی به خاصیت آن ندارد.عواملی مثل سهولت در شستشو ،میزان کف ،رنگ،بو ،بسته بندی شامپو ها که برای سلیقه های مختلف ساخته می شود می تواند علت این تنوع باشد.

 

شامپو

شامپو از چه اجزایی تشکیل شده است؟

 • عامل پاک کننده

این بخش از شامپو باعث جدا شدن چرک و چربی از سطح مو می شود .عامل پاک کننده به سه بخش :مواد فعال سطحی آنیونی(مانند سدیم لوریل اتر سولفات و تری اتانول آمین سولفات)،آمفوتری(مثل بتاتین کوکو آمیدو پروپیل)و همچنین مواد غیر یونی می شود.

 • عامل تقویت کننده کف

این عامل باعث کف کردن شامپو می شود .از این عامل می توان به بتاتین اشاره کرد.

 • عامل حالت دهنده مو

این عامل باعث می شود که مو به راحتی شانه شود و در هنگامی که موی خود را شانه می کنید ،مو بلند نشود.

 • عامل نگهدارنده

یکی دیگر از عواملی است که در ترکیب شامپو استفاده می شود.وظیفه این مواد ضد عفونی کردن و کشتن میکروب های مو است.

مواد دیگری که بعنوان عوامل جانبی در شامپو استفاده می شود شامل موارد زیر می شود:

 • عامل صدفی کننده:این ماده به شامپو حالت صدفی می دهد .از عوامل صدفی کننده می توان به اتیلن گلیکول اشاره کرد.
 • عامل غلیظ کننده:همانطور که از اسمش مشخص است باعث غلیظ شدن شامپو می شود.نمک طعام نوعی عامل غلیظ کننده در شامپو است.

علاوه بر موارد بالا گاهی عوال دیگری به مو اضافه می کنند که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنیم:

 • حنا:از خواص حنا می توان به ضد میکروب بودن آن اشاره کرد.حنا در رفع بیماری های پوستی بسیار موثر است.
 • بانونی:این ماده دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی است .استفاده از آن در شامپو باعث طلایی جلوه دادن مو ها می شود.این عامل باعث تقویت پوست و مو می شود.
 • سدر:یکی از عواملی است که در رفع شوره مو بخوبی عمل می کند.خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد .
 • کتیرا:خاصیتی ندارد و صرفا برای غلیظ شدن شامپو به آن اضافه می شود.

شامپو

مواد تشکیل دهنده شامپو را می توان به شکل دیگری نیز بررسی کرد:

 • مواد فعال سطحی:از اجزای اصلی شامپو است و می توان آن را به چهار دسته آنیونی،کاتیونی،آمفوتری و غیر یونی تقسیم کرد.
 • افزودنی ها: بقیه ترکیباتی که در شامپو استفاده می شود شامل این دسته می شود.خود افزودنی ها به دودسته ی زیر قابل تقسیم است:
 1. افزودنی عمومی

این دسته شامل نگهدارنده ها که برای جلوگیری از آلودگی میکروبی بکار می رود،نمک برای افزایش قوام شامپو،اسانس برای خوشبو کردن شامپو ،EDTA برای کم کردن سختی آب و سیتریک اسید برای تنظیم ph آن.اسید سیتریک ،نمک ،نگهدارنده،اسانس،رنگ و آب جز مواد مشترکی هستند که در تمام شامپو ها استفاده می شوند

 1. افزودنی های اختصاصی: در شامپو های جدید موادی را برای افزایش اثر بخشی شامپو اضافه می کنند که شامپو علاوه بر اینکه خاصیت تمیزکنندگی را در خود دارد که باعث زیبا کردن موها می شود بطور مثال در برخی از شامپو های جدید مواد ویژه ای به نام ضخیم کننده وجود دارد .استفاده از این نوع از شامپو باعث می شود موی شما با لایه ای از پروتئین پوشانده شده در نتیجه با مرور زمان موی شما پر پشت تر به نظر می رسد .
 • پروتئین کراتین و آمینو اسید با چسبیدن به ساقه مو و پر کردن شکافهای ایجاد شده در آن  باعث افزایش مقاومت مو و محافظت از آن می شود .
 • استفاده از مواد مرطوب کننده در شامپو ،موی شما را هیدراته می کند.
 • ویتامین ب ۵ به داخل مو نفوذ کرده و برای استحکام مو بسیار موثر است .
 • بطور کلی از ویتامین ها برای قدرت نرم کنندگی آن ها استفاده می شود.
 • پروتئین ها با پوشاندن سطح مو باعث این می شود که موی شما پر پشت تر به نظر بیاید و همچنین باعث نرم شدن مو ها می شود.
 • استفاده از پروتئین ابریشم باعث می شود تا مو ها درخشنده تر به نظر برسد.
 • سیلیکون باعث می شود که مو ها صاف شوند و براق تر به نظر برسند.
 • الکل چرب مانع اصطکاک بین مو ها شده و همچنین از وز شدن آنها جلوگیری می کند.
 • برخی از شامپو ها دارای مواد محافظت کننده ای هستند که رایج ترین آنها ضد آفتاب است .از دیگر مواد این دسته ترکیباتی هستند که از مو ها در برابر آسیب سشوار و مواد شیمیایی داخل استخر ها و … محافظت می کند.

حالت اسیدی شامپو ها به طور معمول از صابون بیشتر است بنابراین در ترکیب آن ها از موادی استفاده می شود تا این میزان اسیدیته را کم کند .اگر ph  شامپو زیاد باشد ،اتفاق ناخوشایندی که برای مو ها می افتد این است که پیوند دی سولفیدی کراتین شکسته شده و مو ها ضعیف و شکننده می شوند.

چه ترکیباتی ممکن است در شامپو استفاده شده که سمی و خطرناک اند؟

اگر در شامپویی ماده دی اوکسان ۱٫۴ استفاده شود می تواند سرطان زا باشد .این ماده معمولا می تواند در مواد شوینده و آرایشی استفاده شود .در برخی از کشورها این مواد شوینده و آرایشی غیر مجاز اعلام شده اند.بر طبق یک سری از آزمایشاتی که انجام شده ،۸۲ درصد از محصولات آمریکایی به فرمالدید و ۶۷ درصد از این محصولات به ۱٫۴ دی اکسان آلوده بودند .در کشورهای اروپایی استفاده کردن از هر میزان دی اکسان در تولید مواد شوینده و آرایشی ممنوع است.همینطور از ورود هر گونه موادی که حاوی دی اوکسان باشد جلوگیری می کنند .برخی از تولید کنندگان مواد آرایشی و بهداشتی از ماده ای به نام “پارابن” استفاده می کنند که می تواند تولید محصولاتشان را ارزان تر تمام کند اما این ماده می تواند بسیار خطرناک باشد چون باعث سرطان سینه در خانم ها می شود .بر روی برخی از محصولات واژه “Paraben Free”نوشته شده که نشان دهنده سالم بودن و همچنین با کیفیت بودن آن محصول است.از دیگر مواد سمی موجود در شامپو های بی کیفیت می توان به PEG،SILICONو SLES اشاره کرد.

شامپو

شامپو را چگونه باید استفاده کرد؟

میزان استفاده از شامپو  در هر بار مصرف باید به مقداری باشد که کف آن تمام قسمت های سر را بپوشاند .لازم است به این نکته اشاره کنیم که قبل از استفاده از هر نوع شامپو باید کف سر خود را با آب خیس کنید .

برای انتخاب شامپوی مناسب خوب است که در ابتدا شامپو های مختلف را امتحان کرده تا بتوانیم متوجه این موضوع بشویم که کدام شامپو برای موی سر ما مفید تر است .شامپوی خوب شامپویی است که به سهولت شسته شده ،پوست سر و همچنین چشم ها را تحریک نکرده و بوی مطبوعی داشته باشد.

 

شامپو را می توان به چند دسته تقسیم کرد؟

 • شامپو ها را می توان بر اساس ظاهرشان به انواع شفاف،صدفی،خمیری،ژله ای،و حالت جامد تقسیم بندی کرد.
 • شامپو ها را می توان بر اساس انواع مو به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد: شامپو برای موهای چرب ،شامپو برای موهای معمولی و شامپو برای موهای خشک ،شامپو برای موی رنگ شده،شامپو حجم دهنده( که برای انبوه نشان دادن موهای کم پشت کاربرد دارد)،شامپو ضخیم کننده (کمک به ضخیم شدن موهای نازک می کند)،شامپو برای نگه داشتن فر مو(مخصوص کسانی است که مویشان به طور طبیعی فر است یا موهایشان را با موادی فر کرده اند)،شامپو کلاسیک(برای کسانی که موی نرمال دارند و صرفا به دنبال نظافت موهایشان هستند)

شامپو برای موهای چرب دارای قدرت پاک کنندگی بیشتر و روغن کمتری دارد در حالی که  شامپویی که برای موهای خشک ساخته می شود دارای قدرت نرم کنندگی است .موهای چرب معمولا باید هر روز شسته شوند ولی موهای معمولی را می توان یک روز در میان شست .موهای خشک دو سه روز درمیان شسته می شود.

 • شامپو ها را می توان بر اساس میزان ملایمتشان نیز تقسیم بندی کرد:شامپوی ملایم،شامپوی معمولی،شامپوی غلیظ،شامپوی خیلی ملایم
 • شامپوهایی که برای هدف خاصی درست شدند:شامپو ضد شوره یا شامپو ویتامینه

شامپو

شامپو های طبی

همانطور که گفته شد شامپو های معمولی خواص درمانی ندارند ولی برخی از شامپو ها ترکیب متفاوتی دارند و از آنها می توان برای درمانهای مختلف استفاده کرد.به اینگونه شامپو ها ،شامپو های طبی می گویند.از جمله این شامپو ها می توان به شامپو های التیام دهنده پوست و تسریع دهنده ایجاد بافت،شامپو های ضد قارچ و ضد شوره ،شامپو های ضد التهاب و ضد جوش اشاره کرد.

 

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
حمید جاهد
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon شماره موبایل: 09122383216
telephone icon شماره ثابت: 02126804975
email icon پست الکترونیکی: aysandetergent@gmail.com
email icon پست الکترونیکی: info@aysandetergent.com
address icon آدرس: تهران

مطلب پیشنهادی

بزرگترین تولید کننده شامپو بهداشتی ویتامینه مو

نرخ قیمت انواع شامپو را می توان از سایت های معتبر آنلاین فروش به دست آورد. عرضه عمده مدل های متنوع این کالا موجب کاهش قیمت تمام شده خرید برای مصرف کنندگان خوا